Austrių festivaliai

Tarptautinis Galway Austrių ir Jūros Gėrybių Festivalis (Galway International Oyster & Sea Food Festival)

Galway miestas Airijoje jau daugiau nei 50 metų garsėja savo ekstravagantišku ir išskirtiniu maisto renginiu tikriems gurmanams - Tarptautiniu Austrių ir Jūros Gėrybių Festivaliu.

Šis festivalis yra didžiausios tokio tipo renginys visoje Airijoje, ir, žinoma, seniausias Austrių Festivalis visame pasaulyje. Nuo pat 1954 m. kiekvieną spalio mėnesį tūkstančiai jūros gėrybių mėgėjų susirenka nedideliame miestelyje vakarų Airijoje, kur būna švenčiama austrių sezono pradžia.

Galway Austrių ir Jūros gėrybių festivalio metu vyksta įvairiausios degustacijos, banketai, maisto kaimelis didžiausioje miestelio aikštėje, įspūdingos eisenos, kasmetinis Austrių Atidarinėjimo Čempionatas, gyvos muzikos pasirodymai, šokiai, žaidimai vaikams ir visai šeimai. Tai būna svarbiausia ir didžiausia metų šventė Galway miestelyje, kuris maždaug 10 mėnesių ruošiasi, kad kiekvienų metų festivalis būtų neužmirštamas. Ne veltui „The Sunday Times“ Galway Austrių festivalį yra pavadinęs vienu geriausiu pasaulio renginiu ir pasirodymu, o „The AA Travel Guide“ įtraukė jį į geriausių Europos festivalių septynetuką.

Gilių tradicijų ir puoselėjamų papročių miestelis Galway yra visame pasaulyje gerai žinomas dėl vienos svarbiausių Austrių Festivalio dalių – tai kasmetinio Austrių Atidarinėjimo Čempionato.

Austrių Atidarinėjimo Čempionatas kasmet sutraukia šimtus austrių atidarinėtojų iš viso pasaulio. Tai yra prestižinė rungtis, kurioje gali dalyvauti tik atskirų šalių čempionai. Kaip airiai juokauja, austres gali valgyti visi, bet atidarinėti – tikrai ne kiekvienas. Austrių atidarinėjimas gali tapti tikru iššūkiu net didžiausiems gastronomijos profesionalams, dėl to šis čempionatas yra labai svarbus ir vertinamas tarp pasaulio jūros gėrybių žinovų, mėgėjų ir ruošimo profesionalų.

Šių metų pasaulio Austrių Atidarinėjimo čempionu tapo Michael‘is Moran, kuris yra 2011 m. Airijos austrių atidarinėjimo čempionas, kilęs iš gerai Airijoje žinomos Moranų šeimos.

Moran – tai Galway miestelio šeima, kuri neretai linksniuojama kartu su austrių pavadinimu. Michaelio tėvas, Willie Moran, Austrių atidarinėjimo čempiono titulą apgynė net 3 kartus – 1977, 1978 ir 2006 metais! Sūnus pasekė tėvo pėdomis ir šiemet pats laimėjo Austrių atidarinėjimo pasaulio čempiono titulą. Šis laimėjimas ne tik pačiam Michaeliui, bet ir visai jo šeimai buvo puiki žinia ir pasididžiavimas. Moranų šeimos vyrai ne tik puikiai atidarinėja austres, bet ir valdo nuo XVIII a. veikiantį Moranų šeimos restoraną, kuriame yra patiekamos austrės bei kitos jūros gėrybės. Moranų restoranėlis netoliese Galway uosto gali pasiūlyti ne tik įvairiausių austrių, bet ir laukinės lašišos ar krevečių patiekalų. Šio šeimos sėkmingo verslo formulė – tai daryti paprastus dalykus nepaprastai gerai.

 

Nors Lietuvoje austrės vis dažniau yra įtraukiamos į gurmaniškiausius ir labiausiai vertinamus meniu, ir šių jūros gėrybių vertė bei išskirtinumas yra suprantamos vis platesnio žmonių rato, mes vis dar turime ko pasimokyti iš gražių maisto tradicijų, puoselėjamų Airijoje.